Nar ekşisi sosları yasaklanıyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre, nar ekşisi izlenimi veren sosların üretimi yasaklanacak.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı hazırlandı.

Taslağın bu haliyle Resmi Gazete'de yayımlanması halinde, nar ekşisine, nar, nar suyu, nar suyu konsantresi dışında gıda bileşeni eklenemeyecek.

Nar ekşisi olmadığı halde nar ekşisi izlenimi veren ürünler de nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos benzeri isimlerle üretilemeyecek.

Doğal nar ekşisi yüzde 100 nar suyundan oluşmakta ve diğer nar ekşilerine göre fiyatı daha pahalıdır. 5 kilogram Nardan ortalama 250 ml nar ekşisi elde edilir. Market raflarında ''nar ekşili sos'' olarak daha uygun fiyatlara satılan ürünler, doğal soslarla kıyaslandığında düşük oranda nar suyu konsantresi ve çeşitli kimyasallar içerir. Dolayısıyla lezzetleri, doğal nar ekşisine göre daha farklıdır. Gerçek nar ekşisini, içerik etkiketini okuyarak kolayca ayırt edebilirsiniz.

Nar ekşisi en yaygın olarak Çiğ köfte ve salata sosu şeklinde tüketilir. Çiğ köfteye lezzet veren, En basit salata soslarını bile lezzetli hale getiren nar ekşisi, sadece zeytinyağıyla beraber kullanabileceği gibi farklı baharatlar ve aromatik otlarla karıştırarak da kullanılabilir.

Dolmalarda ve iç harçlara ekşilik vermek için de nar ekşisi kullanılabilir. Özelikle kuru patlıcan, biber gibi malzemelerden hazırlanan dolmalara çok yakışan nar ekşisi, harç malzemelerinin içerisinde ya da pişirme suyuna ilave ederekte kullanılabiliyor.

Nar ekşisinin kullanım alanı çiğ köfte, salata ve dolma harçlarıyla sınırlı değil. Beyaz ve kırmızı et sotelerinde, marine karışımlarında, ekşi ve tatlı aroma elde etmek için nar ekşisini kullananlarda var.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre, nar ekşisi izlenimi veren sosların üretimi yasaklanacak.

Yönetmelik taslağının, kamuoyu görüşünün alınmasının ardından yayımlanması bekleniyor.
Bu süreçte üreticilere geçiş süreci tanınması da öngörülüyor.

23.1.2021
Meşhur çiğköfteciler
TRT Haber
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış
Yorum Yap