Battalbey Lokum

Türk deyince dünyada akla gelen en tatlı şeydir Türk lokumu.
Geleneksel lezzetlerimizden biri olan lokum tadı ile tüm dünyaya ismini duyurmuştur.

Osmanlıca rahat ul-hulküm, yani boğaz rahatlatan kelimesinden türeyen lokumun, 15. yüzyıldan beri Anadolu’da bilindiği iddia ediliyor. Ancak İmparatorluk sınırları içinde yaygınlaşması 17. yüzyıla rastlıyor. Avrupa’da tanınması ise Turkish Delight adıyla 18. yüzyılda gerçekleşiyor.

Battalbey group hammadde tedarikinden üretime, üretimden nakliyeye, nakliyeden pazarlamaya yani üretimden sofraya kadar (a kalite) garantisini vurgulamakta ve Türk halkının dini duyarlılıklarına uygun olarak üretimlerini yapmakta. Kurulduğu ilk günden bu güne olduğu gibi sektöre öncülük eden marka olmuştur.

Tüm ürünlerini, Anadolu’nun yüz yıllardır gelişen damak tadı için üreterek, her bir üretimini aynı standartta gerçekleştirmekte.
Dünyadaki teknolojik gelişmeleri günü gününe takip ederek kalite, sağlık ve lezzete yatırım yapmakta.
Battalbey Group, Üretim olarak Çiğ köfte , Lavaş, Nar ekşisi, acı sos, konserve çiğköfte, ketçap, helva, yaprak döner şeklinde üretim  yapmakta. Tekstil sektöründe imalat ve mağazacılık olarakta faaliyet göstermekte.

En son Lokum üretimi olarakta hizmet vermeye başlayan battalbey, Türk lokumu olarak yeni bir sektöre adım atmış oldu.
Çiğköfte sektöründe lider bir konumda bulunan battalbey firması, başarılarına bir yenisini daha eklemek için kolları sıvadı.

Battalbey merkez Adres: Malkoçoğlu Mahallesi Eski Edirne Asfaltı No: 889-891 Sultangazi/ İSTANBUL Telefon: 0555 324 84 23

Battalbey Lokum çeşitleri farklı meyvelerden veya aromalardan oluşmaktadır.
Battalbey imalatı ve satışı olan tüm lokum çeşitleri mevcuttur.

Antep fıstıklı Lokumlar, Fındıklı Lokumlar, Çifte kavrulmuş lokumlar, Damla sakızlı Lokum, Hindistan cevizli Lokum, Portakallı Lokum, Limonlu Lokum, Narlı Lokum, Meyveli Lokum, Güllü lokum, Sade lokum, Böğürtlenli Lokum ve Sultan lokumu

Üretimi tamamen hijyenik koşullarda ve gerekli denetimler çerçevesinde yapılmaktadır. Farklı lokum çeşitlerinden istediğiniz kadar satın alabilirsiniz. Taze olarak tüketilmesi önerilen battalbey lokumu, oldukça lezzetli damağımızda tadı unutulmayacak niteliktedir.
Aynı zamanda jel kıvamında olan bu ürüne, gül suyu ve limon kullanılarak tadının daha uzun süre korunması sağlanmaktadır. Genellikle lokum, küp küp şeklinde kesildikten sonra pudra şekeri ya da hindistan cevizi ile kaplanarak yemeye hazırdır.

Lokum, uzun yıllardır Türk mutfağında yer etmiş en önemli yiyeceklerden bir tanesi olmuştur. Bunun yanı sıra hediyelik bir yiyecek olarak da kullanılabilir olması bu kıymetli gıdayı bir adım daha öne taşımıştır.
Antep fıstıklı lokumlardan güllü lokuma, meyveli lokumlardan cevizli lokuma pekçok çeşit bulunmakta. Her biri bambaşka bir lezzet deneyimi bizlere sunmaktadır.

Lokumun Türk kültüründeki yeri de en az Türk sofralarındaki yeri kadar özeldir. Mevlitlerden bayramlara, misafirliklerden hasta ziyaretlerine kadar her ortamda kendisine muhakkak yer bulan lokum, hem tadıyla hem de görünümüyle gönülleri fethetmeyi çoktan başarmıştır. Bir hediye fikri olarak düşünebileceğiniz gibi temin edeceğiniz taze ve lezzetli lokumları misafirlerinize ve sevdiklerinize de ikram edebilirsiniz. Aynı zamanda elbette doğal yollardan üretilen lokumları atıştırmalık olarak evinizde de tüketebilirsiniz. Pek çok ağır tatlıya göre kalorisi çok daha düşük olan lokumlar sayesinde tatlı isteklerinizi daha sağlıklı bir şekilde bastırabilirsiniz.

Avrupa’da ise bir İngiliz gezgin aracılığıyla ve ‘Turkish Delight’ adıyla 18. yüzyılda tanınmaya başladı.

LOKUM NASIL YAPILIYOR?
Şeker, mısır, nişasta ve suyun uygun oranlarda karıştırılıp, içine meyve ya da kuru yemiş eklenmesiyle elde edilen karışım, 160 derecede kaynatılıyor. Elde edilen sıcak ve akıcı durumdaki lokum, tahta tablalar ya da mermer tezgahlar üzerine dökülerek, üzerine nişasta serpiliyor. 24 saat soğumaya bırakılıyor. Soğuyan ve esnek bir katılığa ulaşan şekerleme, hünerli ellerin de yardımıyla istenen şekle sokulabiliyor.

Lokumun Besin Değeri:
Lokumlar her ne kadar pek çok şerbetli tatlıdan daha hafif kalori miktarına sahip olsalar da dikkatli tüketilmesinde de yarar vardır. Ne de olsa kalorisinin neredeyse tamamı şekerden gelmektedir. Bu nedenle şeker hastaları tüketiminde dikkatli davranmalıdır. Ancak içerisinde yer alan bol miktarda ceviz, antep fıstığı ve fındık benzeri kuru yemişler sayesinde lokum vücudunuza gereken yararı da sağlayacaktır.

7.1.2021
Meşhur çiğköfteciler
Battalbey
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış
Yorum Yap